کارت شناسایی بیومتریک ، کارت هوشمند بیومتریکاخبار
 
14 اسفند 1397

کارت شناسایی بیومتریک چیست؟

کارت شناسایی بیومتریک چیست؟

   همه می‌دانیم که یک کارت شناسایی حاوی اطلاعاتی از قبیل نام، عکسِ پرسنلی، شمارۀ مرجع و ... است که هویت صاحب آن را برای ارگان و یا سازمان صادرکنندۀ کارت مشخص می‌کند. برخی از کارت های پیچیده تر نیز حاوی نوار مغناطیسی و یا بارکد هستند که می تواند با کمک سخت افزارهایی برای باز کردن درب یا ورود به یک بخش استفاده شود به طوری که کارت مانند یک کلید عمل می کند. در واقع هر سازمان برای ارائه خدمات خود سیاست های متفاوتی را تدوین می کند و به منظور اطمینان از رعایت این سیاست های تدوین شده، به کمک کارت شناسائی، هويت افراد را بررسی و پس از تائيد، امکان ارائه خدمات به آنان فراهم می گردد. بديهی است در صورت جعل کارت های شناسائی، زمينه سوء استفاده به منظور انجام عمليات مخرب و خلاف قانون فراهم می شود. به همین دلایل لازم است؛ مراکز صادر کنندۀ کارت براساس يک فرآيند معتبر اقدام به صدور کارت شناسائی نموده تا انجام هر گونه جعل در مورد کارتهای صادر شده ناممکن گردد.
کارت‌ شناسایی بیومتریک ( (Biometric ID Cardترکیبی از کارت‌ شناسایی معمولی همراه با یک یا چند مشخصه بیومتریک افراد است. این کارت‌ها کاملا مورد اعتماد هستند و جعل، تقلب و سوء استفاده از آنها تقریبا غیر ممکن است. از گذشته ثبتِ اطلاعات سادۀ بیومتریک افراد بر روی کارت های شناسایی مرسوم بوده است؛ مانند رنگ مو و قد شخص اما ذکر این نکته ضروری است که این اطلاعات قابل جعل و همچنین تغییر پذیر هستند. (رنگ مو  با سن شخص و عامل دیگر قابل تغییر است؛ قد یک فرد در طول سالها با توجه به فشار بر روی ستون فقرات فرد متغیر است) بنابراین برای مقاصد شناسایی معتبر و غیر قابل تغییرِ یک فرد باید به دیگر الگوهای بیومتریک متوسل شد. 

پارامترهای اصلی خصوصیات بیومتریک :

با این توضیحات میتوان از کلیۀ ویزگی های بیومترک افراد در صدور یک کارت بیومتریک استفاده کرد اما باید این خصوصیات دو پارامتر اصلی را داشته باشند: الف)براي هر فرد منحصر به فرد و تنها مختص همان فرد باشد. ب) با گذشت زمان تغییر پذیر نباشند
به عنوان مثال میتوان از بیومتریک های فیزیولوژی (physiological) مانند: عنبيه نگاري Iris –Scan، انگشت نگاري Finger -- Scan، سيستم خودکارتشخيص اثرانگشت AFIS ، چهره نگاري Facial-Scan، هندسه دست Hand - Scan، امضاء Scan - Signature و ... نام برد و این اطلاعات به کمک تراشه های کوچک و مطمئن بر روی کارت ذخیره شده و قرار می گیرند

انواع ذخیره سازی اطلاعات بیومتریک بر روی کارت هوشمند:


سه رویکرد متمایز برای ترکیب کارت بیومتریک وجود دارد


1. (Template-on-card (TOC

تمامی مراحل کار شامل اکتساب داده های بیومتریک، استخراج ویژگی و تطبیق آن ها در بخش ریدر انجام میگیرد.
در زمان ثبت نام، تمام اطلاعات بیومتریک فرد در داخل کارت هوشمند ذخیره می شود و ریدر باید با مرکز اطلاعات ارتباط داشته باشد تا الگوهای ثبت شده بر روی کارت را تایید و یا رد کند. در شکل زیر چگونگی روند کار در این سیستم را مشاهده میکنید.


2. (Match-on-card (MOC
در این روش به جای تکیه بر پایگاه داده و در خواست های میان ریدر و پایگاه داده، تطبیق اطلاعات در داخل کارت هوشمند انجام میگیرد. در طول تطبیق، ریدر تنها عملیات درخواست اطلاعات با پایگاه داده را انجام میدهد در واقع در نقش یک واسط بین کارت هوشمند و پایگاه داده عمل میکند که پس از آن اطلاعات را برای تطابق به کارت هوشمند ارسال میکند و تصمیم نهایی در داخل خود کارت هوشمند محاسبه و انجام میکیرد.3. (System-on-card (SOC
در این روش کلیۀ عملیات بر روی کارت انجام میگیرد و اطلاعات به هیج عنوان از کارت خارج نمیشود و تطابق اطلاعات و تایید آنها تنها در کارت صورت میگیرد در شکل زیر  چگونگی فرآیند در این سیستم را مشاهده میکنید.کدام سیستم متداول تر است؟

با توجه به مطالب ذکر شده می توان درک کرد که بالاترین امنیت را در این بین سیستم های  SOC دارند اما باید به این نکته توجه کرد که هزینۀ این کارت ها به دلیل وجود سنسور در کارت بسیار بالاست و برای استفادۀ عمومی افراد به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا ارگان و یا فردِ صاحب کارت متحمل هزینۀ بسیار بالایی میشود و نگهداری از این کارت ها نیز دشوار است. در بیشتر کشورهای صاحب تکنولوژی برای کارت های شناسایی هوشمند از جمله پاسپورت، ویزا و ... از تکنولوژی MOC استفاده میشود در کشور ایران نیز برای کارت های هوشمند ملی از این سیستم استفاده می شود. سیستم ذخیره سازی MOC امنیت و انعطاف بالاتری نسب به سیستم های TOC دارند و همچنین دارای هزینه ای معقول برای استفادۀ عمومی هستند و هم اکنون به اولین سیستم مورد استفاده در دنیا برای ایجاد و استفادۀ کارت های هوشمند تبدیل شده است.

تصاویر
  • کارت شناسایی بیومتریک چیست؟